Преговори за избирачкиот список

0
321
20150705 Sunday 1502 liderska sredba nikola gruevski zoran zaev ali ahmeti menduh tachi taci

Зад затворени врати во Клубот на пратеници во 13 часот почна состанокот на работните групи кој продолжува по двонеделна пауза, а со цел имплементација на договорот од Пржино.

На состанокот присуствуваат Никола Поповски и Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Дамјан Манчевски и Цветанка Иванова од СДСМ,
Артан Груби и Муса Џафери од ДУИ и Имер Алиу од ДПА.

Според неофицијалните информации, денеска на дневен ред се измените на Изборниот законик, прочистување на Избирачкиот список, гласањето на дијаспората, надлежностите на Државната изборна комисија. Како олеснувач за овие теми на разговор се јавува Белгиецот Питер Ван Хојт.