Премиерот Груевски утре ќе си поднесе оставка

0
525

Премиерот Никола Груевски утре до Собранието ќе поднесе писмо со оставка. Тој во обраќање во Владата вечерва рече дека се држи до Договорот од Пржино за излез од кризата, а дел од тој договор е и повлекувањето на премиерот на 100 дена пред изборите. Според Договорот од Пржино рокот да замине од функцијата истекува утре.

Груевски рече дека тие ги испочитувале сите обврски од договорот, но дека СДСМ со нивните изјави фрлаат сенка врз договорот за да се држи земјата во криза и конфликтност и да се оспори правото на народот да се изјасни кој сака да ја води државата.

“Утре изутрина до претседателот на собранието на република Македонија ќе го испратам моето писмо со оставка на функцијата претседател на владата, која ќе биде ефективна на 100 дена пред официјалниот датум на изборитe” – изјави Груевски.

„Вие народот на Македонија сте нашата потпора и јас ова го правам за вас. Вие сè знаете, никој не смее да ве потценува, вие одлучувате. Јас на следните избори нема да губам време на стари препукувања. Ќе се фокусирам на сериозните прашања и планови, мојата програма ќе биде за тебе, за твоето семејство. Јас стојам на зборот. Изборите на 24 април ќе го тргнат облакот на неизвесност. Денес правам важен чекор за вас и едвај ги чекам сите разговори со вас“, рече Груевски.