Претежно сончево и топло

0
483

Времето денска и утре ќе биде претежно сончево и топло, на повеќе места со натпросечни дневни температури на воздухот.

Во Битола денеска дневната температура до 30 степени.

Во понеделник во текот на ноќта и во вторник претпладне, под влијание на нов влажен бран  повторно ќе има услови за локална нестабилност со пороен дожд и грмежи, претежно во западните делови од земјава. Ќе дува и засилен јужен ветер. Потоа во наредните денови ќе преовладува стабилно и малку посвежо време