Претпладне сончево и топло, попладне пороен дожд и засилен ветер

0
322

Претпладне сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне најпрво во западните делови, а кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи.

Како што информираат од УХРМ, локално ќе има и услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и изолирана појава на град, особено во северните и југозападните делови.

Во текот на ноќта врнежи од дожд ќе има низ целата земја, на места пообилни (над 30л/м2) и проследени со ретки грмежи.

Дневните температури ќе опаднат и ќе се движат од 25 до 33 степени.