При напад во училиште во Сирија убиени се 28 деца

0
344

Во воздушните удари извршени врз сириската провинција Идбил, која е под контрола на бунтовниците, погодено е училиште при што се убиени 28 деца и шест учители, соопшти УНИЦЕФ.

-Тоа е трагедија. Срамота е. Ако е тоа намерно направено станува збор за воено злосторство, истакна директорот на УНИЦЕФ, Ентони Лејк.