Принудно слетан авион на „Герман вингс“

0
620

Авион на германската авиокомпанија „Герман вингс“ принудно слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“. Според неофицијалните податоци на српски „Блиц“, авионот е приземјен поради чадот кој настанал во кокпитот поради проблеми со вентилаторот на системот за климатизација.

– Aвионот со 149 патници и пет членови на екипажот, кој сообраќаше на линијата Родос-Келн, непланирано слета на белградскиот аеродром утрово околу 10.30 часот – потврдиле од „Никола Тесла“.

На лице место веднаш излегле надлежните служби на аеродромот и противпожарна екипа, која после деталниот преглед утврдила дека нема пожар. Според протоколот, сите патници биле пренесени до главната зграда, каде чекале авионот да добие зелено светло за полетување.