Продолжуваат руските воздушни напади во Сирија

0
604

Руското министерство за одбрана соопшти дека руски борбени авиони во изминативе 24 часа извеле напади врз педесетина позиции на милитантите на Исламската држава, главно во регионите на Хама, Латакија, Дамаск и Алепо. Од почетокот на руската воздушна операција пред две недели, сириските трупи лојални на претседателот Башар ал Асад се во офанзива во неколку фронтови во земјата. Според Сириската опсерваторија за човекови парава со седиште во Британија, сириските сили освоиле неколку села во провинцијата Алепо.