Променливо облачно и ветровито

0
427
Apatin, 10. juna 2013 - Tmurni oblaci nad Dunavom tokom nevremena u Apatinu. FOTO TANJUG / JAROSLAV PAP / tj
Денеска времето ќе биде променливо облачно, ветровито и доста свежо со слаб локален дожд претпладне. Подолги сончеви периоди ќе има во источните делови. Ќе дува засилен северен ветер, кој вдолж Повардарието и во источните делови повремено ќе достигнува брзина околу 80 км/час. Дневните температури ќе бидат значително пониски во однос на претходните денови и ќе достигнат од 21 до 27 степени.
Во Битола ќе биде променливо облачно и ветровито со температура до 24 степени.
За време на викендот времето ќе биде стабилно, но утре се уште повремено ќе дува умерен до засилен северен ветер. Стабилно ќе биде и од понеделник, а дневната температура постепено ќе расте.