Протест и контрапротест во Бостон

0
415

Иладници левичари и антирасисти се собраа во центарот на Бостон против закажаниот десничарски собир за „Слобода на говорот“, една недела по раситичкото насилство во Вирџинија.

Организаторот на десничарскиот собир „Бостонска коалиција за слобода на говорот“ ги повика либертаријанците, конзервативците, традиционалистите, класичните либерали, приврзаниците на Трамп и сите кои го користат правото на слобода на говорот.

Тие тврдат дека митингот нема да биде повод за расизам или нетрпеливост.

Собирот во Бостон е планиран пред минатонеделните насилства во Шарлотсвил.