Протест на Шарената револуција во Скопје

0
769

Под мотото „Граѓаните доаѓаат по правда“  граѓани и активисти се собраа пред Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за да дадат поддршка за обвинителите.

Поддршка за протестот стигна и од највисокото раководството на опозициската СДСМ.

Поворката демонстранти пристигнуваат пред Владата, каде има зголемено полициско присуство.

Активистите од „Шарената револуција“ во пресрет на денешниот протест од 19 часот, на својата Фејсбук-страна споделија неколку совети за сите демонстранти, а со цел за поорганизиран, мирен и ненасилен протестен собир.