Протести во Истанбул против Ердоган и ИД

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Полицијата во Истанбул употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои ја обвинија владата дека била одговорна за самоубиствениот напад што вчера се случи во Суруч, при што загинаа триесетина луѓе. Турската влада се сомнева дека зад нападот стојат милитантите на Исламската држава.

Демонстрантите се собраа на плоштадот Таксим во Истанбул, по нападот во градот Суруч, кој претежно е населен од Курди и кој се наоѓа на границата со Сирија.

Некои од демонстрантите извикуваа „Смрт за Исламската држава и соработникот Ердоган“.

Турските Курди се незадоволни од тоа што властите во Анкара не преземаат доволно мерки за да го запрат дејствувањето на милитантите на Исламската држава.

 

Share.