Протести во Скопје, Битола и Струмица

0
1004

Граѓаните што протестираат против одлуката на Иванов за аболиција на политичари и против изборите закажани за 5 јуни тргнаа кон Собранието.

На протестите во Скопје вечерва се придружи и Зоран Заев, претседателот на СДСМ.

Полициски сили го чуваат  седиштето на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, како и зградата на Министерството за правда и Канцеларијата на претседателот.

Протести се закажани и во Битола и Струмица.

Во Битола организаторите на протестите со слоганот „Битола нема да те помилува“  бараат оставка од градоначалникот Владимир Талевски, откако Специјалното јавно обвинителство отвори истрага против него. Тие ќе тргнат од плоштадот Магнолија и ќе се движат кон зградата на општината.

Денеска за прв пат по аболицијата што ја потпиша Иванов ќе се протестира и во Струмица.