Путин и Ердоган потпишаа договор за Турски тек

0
342

Русија и Турција потпишаа договор за реализирање на Турски тек, проект за гасовод, со кој рускиот гас ќе оди кон Европа под Црното Море.

Во Истанбул се сретнаа рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган и договорија детали за овој значаен енергетски проект.

Овој договор и стави дефинитивно крај на дипломатската криза помеѓу двете земји. Турската авијација уништи еден руско бомбардер кој леташе наф турско-сиријската граница во ноември 2015 година.

Проектот Турски тек беше објавен кон крајот на 2014 година. Истовремено кога беше објавено блокирањето на проектот Јужен Тек во екот на украинската криза.

Турски тек предвидува изградба на два гасовод под Црното Море, им рече на новинарите Алексеј Милер, првиот човек на Газпром. Според него, капацитетот на секој од двата гасоводи е 15,75 милијарди кубни метри гас годишно.