Путин нареди повлекување на руската војска од Сирија

0
690

„Сметам дека целите што му беа поставени на Министерството за одбрана генерално се остварени. Токму поради тоа јас наредив да почне повлекување на главниот дел од нашата воена група од територијата на Сириската Арапска Република, почнувајќи од утре“, рекол Путин во понеделникот за време на состанокот со Шојгу и со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Оваа одлука на Путин доаѓа во екот на новите мировни преговори во Женева за решавање на сирискиот конфликт.

Русија му е клучен сојузник на сирискиот претседател Башар ал-Асад.