ПУТИН со 150.000 војници во војната против ИСИС

0
359

Путин на денот на почетокот на руските воздушни напади во Сирија потпиша указ за ангажман на 150.000 регрути на руската армија.

Тајмингот на овој декрет ќе предизвика загриженост на Западот во врска со тоа дали Путин можеби планира поширока офанзива за да му помогне на Башар ал-Асад, сирискиот претседател. Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ, инсистираше на тоа дека документот нема никаква врска со сириската војна.

Русија вели дека бомбардира цели на ИСИС и напаѓа градови каде се сириските бунтовници.