Путин во посета на Белорусија

0
408

Рускиот претседател Владимир Путин денеска престојува во Минск, каде што ќе се сретне со својот белоруски колега Александар Лукашенко и ќе учествува на регионален форум. Кремљ соопшти дека двајцата лидери ќе разговараат за плановите за проширување на Евроазиската економска унија.

Вчера околу 350 учесници на Форумот на регионите на Русија и Белорусија, дискутирајќи за социјални и економски проблеми. Се очекува на форумот да бидат потпишани договори и неколку билатерални спогодби во висина од 300 милиони долари.