Распукани тавани и ѕидови во Ресен

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ваква е сликата од некои куќи во Ресен по денешниот силен земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала, а кој се случи во 13:18 минути во охридско-преспанскиот регион. Следуваа уште черити други, а попладнево во 16: 34 минути регистриран е нов земјотрес со јачина од 2,7 степени. Денешниот силен земјотрес беше почувствуван и во Битола и во речиси цела Македонија.

А еве го моментот на земјотресот, регистриран во продавница во Охрид.

Share.