Расте бројот на жртви во поплавите низ Европа

0
900

Неколку лица загинаа во поплавите во Франција и во Германија. Илјадници домови во Баварија останаа без електрична енергија. Во дел од Франција е евакуирано населението поради најголемата поплава во последните 100 години. Водата го прекри и замокот Шамбор, еден од најпознатите дворци од 16 век.

Во Париз, кејот на реката Сена е затворен поради зголеменото ниво на вода. Само во последниве неколку денови, граѓаните побарале помош од спасувачките служби 8.000 пати. Метеоролозите најавуваат дожд и во наредните денови.

Во Австрија беа поплавени неколку улици во источниот дел.

Североистокот на Романија се бори со силно невреме коешто предизвика хаос во сообраќајот.

Во поплавата во Полска се удави 61-годишна жена. А невремето проследено со грмотевици усмрти 40-годишна жена, и рани тројца додека планинареле во јужниот дел од земјата.