Рекорд и Б норма за Олимпијада за Богдановски во Казан

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Анастасија Богдановски имаше одличен настап на светското првенство во пливаќки спортови во Казањ, поставувајќи нов државен рекорд во дисциплината 200 метри слободно. Македонската репрезентативка ја мина делницата за време од 2:01.28 минути, со што го урна сопствениот рекорд од 2:01.92 минути, поставен минатата година во Сент Мери. Богдановски беше дел од третата квалификациска трка во својата дисциплина и го освои второто место. Со овој резултат Богдановски ја потврди и Б нормата за настап на Олимписките Игри што ќе се одржат следната година во Рио де Жанеиро.

Share.