Ренова му помогна на Шкендија, да го мине Вардар на врвот

0
344

Шкендија е нов лидер во фудбалскиот шампионат на Македонија, откако во дербито на 7 коло славеше над Работнички, а Вардар како гостин одигра без голови со Ренова. Работнички на стадионот во Ѓорче Петров загуби од Шкендија со 2:4. Творец на победата на Шкендија беше репрезентативецот Хасани кој постигна три гола во 18, 60, и 62.минута. Ренова успеа да остане нопразена во дуелот со актуелниот шампион Вардар,Силекс минимално со голот на Недељковиќ славеше над Шкупи ја задржа третата позиција на табелата. Хоризонт Турново одигра 1:1 против Металург, а Брегалница, во саботата, загуби од Младост 2:3. Шкендија е лидер со 18 бода, еден повеќе од првакот Вардар.