Романија му забрани прелет на авионот на руски вицепремиер

0
453

Букурешт му забранил на авион во кој се наоѓал рускиот вицепремиер Дмитриј Рогозин, да прелета преку романскиот воздушен простор на пат кон Молдавија, јавија романските медиуми.

Информацијата, што првично беше пренесена од молдавските медиуми, ја потврди и романското Министерство за надворешни работи.

Авионот, што го превезувал рускиот вицепремиер Рогозин не успеал да стигне до Молдавија, откако не добил одобрение да прелета над Романија, јавија молдавските медиуми. Тие посочија дека авионот бил пренасочен кон Минск, откако претходно направил неколку круга над Унгарија.