Романија преговара за купување американски ракетни системи во вредност од 1,25 милијарди долари

0
390

Американскиот Стејт департмент ја одобрил продажбата на мобилни ракетни системи за Романија во вредност од 1,25 милијарда долари, информира службата за соработка во одбраната и безбедноста на Пентагон, цитирана од британските медиуми.

Службата го информирала Конгресот за договорот со Романија, што е можно да биде склучен уште оваа недела.

„Локид Мартин“ е главниот контрактор во договорот.

Романија побарала 54 високомобилни артилериски ракетни системи „HIMARS“ и соодветната опрема за нив, се додава во соопштението на службата.

http://sitel.com.mk