Русија ги суспендира летовите за Египет

0
311

Рускиот претседател Владимир Путин се согласи да се суспендираат сите летови од земјата до Египет по авионската несреќа на полуостровот Синај. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изјави дека Путин и наредил на владата да предложи механизам за враќање на руските граѓани од Египет.

На состанокот на рускиот комитет за антитероризам, шефот на Федералната служба за безбедност, Александар Бортников изјави дека ќе биде разумно да се суспендираат сите летови кон Египет во очекување на резултатите од истрагата за причината за несреќата во која загинаа сите патници и членови на екипажот.