Русија може да им возврати на САД за новите санкции

0
282

Русија предупреди дека е многу блиску да им возврати на САД откако американскиот Претставнички дом ги поддржа новиот круг санкции против Москва, додека Европската унија соопшти едека овој потег на Вашингтон може да ја загрози нејзината енергеска безбедност, и оти исто така е подготвена да дејствува.

Долниот дом на американскиот Конгрес со големо мнозинство изгласа наметнување нови санкции против Русија присилувајќи го претседателот Доналд Трамп да побара одобрување од Конгресот пред да ги ублажи кои и да се санкции против Москва.

„Ова е многу тажна вест за руско-американските односи. Станува збор за многу непријателски чин“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.