Русија разместува воена опрема на границата со Северна Кореа

0
887
epa05547796 Russian military equipment during a military exercise 'Peace Mission-2016' of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) in the Edelweiss training area in Balykchy, Kyrgyzstan, 19 September 2016. The joint anti-terrorism drill involves more than 1,100 troops. Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan and China are the members of the Shanghai Cooperation Organization. EPA/IGOR KOVALENKO

Русија распоредувала тешка воена опрема на границата со Северна Кореа во време на зголемено страхување од можен воен судир меѓу Пјонгјанг и Вашингтон. Руските медиуми јавуваат дека големи конвои и возови со воена опрема уште од изминатиот викенд се движиле кон границата. И Соединетите држави и Северна Кореа предупредија на евентуални превентивни напади, а Пјонгјанг се закани и со нуклеарен напад.

http://www.slobodnaevropa.mk