Руски астронаут објави „селфи“ од вселената

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Рускиот астронаут Генадиј Падалка се придружил на малата но одбрана група на луѓе, кои направиле селфи фотографија за време на прошетка низ вселената.

57-годишниот Русин ја снимил оваа фотографија за да го прослави својот 10-ти „излет“ од Меѓународната вселенска станица.

Падалка веќе има поставено бројни рекорди во вселената, поминал 859 дена над Земјината атмосфера. Меѓутоа, тој не е првиот кој снимил селфи фотографија на отоврен простор. Таа чест му припаѓа на Американецот Баз Олдрин во текот на мисијата „Џемини 12“ во 1966 година.

Share.