Руски воени вежби во близина на Северна Кореја

0
357
epa05547796 Russian military equipment during a military exercise 'Peace Mission-2016' of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) in the Edelweiss training area in Balykchy, Kyrgyzstan, 19 September 2016. The joint anti-terrorism drill involves more than 1,100 troops. Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan and China are the members of the Shanghai Cooperation Organization. EPA/IGOR KOVALENKO

Руските воени движења во близина на границата со Северна Кореја се дел од однапред планирани вежби и не се поврзано си тензиите околу корејскиот полуостров изјави денеска портпаролотруската војска. Претходно портпаролот на рускиот Кремљ Дмитриј Песков одби да гикоментира видеата кои беа објавени на локални телевизии и на Јутјуб на кои се глед како тенкови и ракети се носат во товарен воз во регион кој се граничи со Северна Кореја. Локалните медиуми јавуваат дека жителите во тој регион се исплашени и стравуваат дека тензиите околу нуклераната програма меѓу САД и Северна Кореја ќе се прелијат на нивна територија.Руски