Руските војници се вклучија во борбите во Сирија

0
454

Руските сили почнаа да учествуваат во воените операции во Сирија во знак на поддршка на владините трупи, рекле вчера три либански извори запознаени со тамошната политичка и воена ситуација.

Анонимните извори за Ројтерс ги дале досега најточните информации од регионот, а „САД стравуваат оти е продлабочена руската воена улога во граѓанската војна во Сирија“, иако еден од либанските извори рекол дека бројот на Русите што се борат во Сирија засега е мал.

Американски официјални лица рекле дека Русија во изминатите денови испратила два брода-носачи на тенкови и дополнителни товарни авиони во Сирија и дека распоредила мал број поморски пешадиски сили.