Сабота во Битола до 36 степени

0
709

Времето денеска ќе биде сончево и топло, проследено со слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 25 до 37 Целзиусови степени.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Од УХМР соопштуваат дека во наредните денови нè очекува топла воздушна маса од југ. Висока температура се очекува за време на викендот, кога на повеќе места температурата на воздухот ќе надмине 35 Целзиусови степени, а во Повардарието ќе достигне и 40 Целзиусови степени.

Во Битола сабота до 36 степени.