САД и Британија ја поздравија оставката на Мугабе

0
212
Zimbabwean President Robert Mugabe delivers his speech during a live broadcast at State House in Harare, Sunday, Nov, 19, 2017. Mugabe did not resign as widely expected following an announcment by members of the Zanu pf Central committee to fire him as chief. (AP Photo/ STR)

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека оставката на претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе и дава на таа земја „можност за нов пат, ослободен од репресијата што го одликуваше неговото владеење“. Американската амбасада во Зимбабве соопшти дека оставката на Мугабе означува историски момент за таа земја и им честита на нејзините граѓани што го подигнаа гласот. Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш ги повика граѓаните да останат смирени и воздржани. На улиците на главниот град Хараре се прославуваше заминувањето на Мугабе кој на власт беше 37 години. Тој вчера поднесе поднесе оставка на местото претседател на државата. Во минатата недела војската ја презеде контролата во земјата и го стави во притвор 93 годишниот Мугабе.