САД ја нападнаа Сирија

0
586

Два американски воени бродови испалија 59 крстосувачки проектили од Средоземното море кон сириската база контролирана од претседателот Башар ал-Асад како одговор на нападот со хемиско оружје врз територијата на бунтовниците.

Соочувајќи се со најголемата надворешнополитичка криза откако дојде на функцијата, претседателот на САД Доналд Трамп ја донесе најострата одлука на американската администрација во шестгодишната сириска војна, истовремено зголемувајќи ја опасноста од конфронтација со Русија и Иран, двата најголеми поддржувачи на Асад.