САД не ја менуваат политика спрема Катар

0
290
A U.S. Air Force B-52 Stratofortress from Barksdale Air Force Base, Louisiana, touches down at Al Udeid Air Base, Qatar, April 9, 2016. The U.S. Air Force deployed B-52 bombers to Qatar on Saturday to join the fight against Islamic State in Iraq and Syria, the first time they have been based in the Middle East since the end of the Gulf War in 1991. REUTERS/U.S. Air Force/Staff Sgt. Corey Hook/Handout via Reuters THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS - RTX29784

САД нема да го променат ставот за Катар по одлуката на шест арапски земји да ги прекинат дипломатските односи со таа земја, соопшти американската централна команда. „Авионите на САД ќе ги продолжат мисиите во Авганистан, Ирак и Сирија и покрај тензиите меѓу арапските земји“, рече мајор Адријан Галовеј. Во Катар се наоѓа најголемата американска воена база, од каде што се изведуваат воздушни акции врз позиции на ИД во регионот и во неа се сместени околу 10 илјади американски војници. Бахреин, Египет, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Јемен и Малдиви ги прекинаа односите со Катар поради поддршка на исламскиот тероризам.