САД се сомневаат дека Северна Кореа има хидрогенска бомба

0
425

Соединетите држави изразија сомневање во тврдењата на претседателот на Северна Кореа Ким Џонг Ун дека неговата земја може да употреби хидрогенска бомба. Портпаролот на Белата куќа Џош Ернст изјави дека Соединетите држави имале пристап до информации кои, како што рече, „сериозно ги доведуваат под прашалник ваквите наводи“. Ернст додаде дека Вашингтон останува загрижен поради дестабилизирачките активности на владата во Пјонгјанг и нејзините амбиции да развива нуклеарно оружје.