Сакал да гази луѓе пред џамија во Париз

0
519

Еден човек е уапсен во предградие на Париз откако се обидел со својот џип да удри толпа пред џамија. Не успеал да ги помине бариерите за заштита на џамијата и никој не е повреден. Возачот почнал да бега, но брзо бил уапсен од безбедносните сили во неговиот дом. Мотивите на осомничениот не се јасни, но весникот Паризиен известува дека е од ерменско потекло и дека сакал да се одмазди за исламистичките напади во Париз изведени од приврзаници на Исламска Држава. Според обвинителството, не изгледало како да дејствува под влијание на дроги или алкохол.