Салаи и Штјебар донесоа голема унгарска победа над Австрија

0
611

Со двата гола во второто полувреме селекцијата на Унгарија ја изненади Австрија во првиот меч од првото коло во Грипата Ф на Европското првенство во Франција, одигран во Бордо. Стрелци за Унгарците беа Адам Салаи во 62 и Золтан Штјебер во 87 минута, а во 66 минута од игра беше исклучен Австриецот Александар Драгович.

Победата на Унгарија се смета за изненадување, бидејќи Австрија според прикажаното во квалификациите важеше за голем фаворит во средбата против источниот сосед. Покрај тоа унгарската репрезентација првпат по 1972 година успеа да се пласира на континенталниот шампионат.