Саудиска Арабија уапси 11 принцови поради корупција

0
384

Новото антикорупциско тело на Саудиска Арабија одреди притвор за 11-мина принцови, четворица сегашни и за уште десетина поранешни министри, објави телевизијата „Ал Арабија“.

Апсењата уследија само неколку часа, откако овој комитет беше основан со кралски декрет. На негово чело се наоѓа принцот Мохамед бин Салман.

Меѓу приведените е и принцот Алвалид бин Талал, милијардер со инвестиции во „Твитер“ и во „Епл“. Тој е еден од најбогатите луѓе на светот, чие богатство „Форбс“ го проценува на 17 милијарди долари.

Кралот Салман, исто така, ги разреши првите луѓе на националната гарда и на морнарицата и овој потег се сфаќа како негов обид да ја консолидира својата и онака голема моќ. Со само 32 години, Салман е доминантна фигура во саудиската армија, како и во економијата и во надворешната политика на земјата.