Се урна авион во Индија, загинаа 10 лица

0
379

Авион кој припаѓа на индиските безбедносни погранични сили се урнал во близина на меѓународниот аеродром Индира Ганди, катко по полетувањето и сите 10 патници и членови на екипажот загинале.

Во авионот кој од Њу Делхи полетал кон Ранчи, град на истокот на Индија, се наоѓале два пилоти и осум инжењери кои требале да поправат хеликоптер во Ранчи.

Авионот сеурнал во 9.50 часот, откако пилотот изгубил контакт со контролата. Во тек е истрага за причина на несреќата.