Седница на косовското Собрание за Специјалниот суд

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Собранието на Косово во понеделник на седница ќе го разгледа предлог амандманот 24 од Уставот на Косово со кој се отвора патот за формирање на специјален суд, кој треба да суди за евентуални злосторства на поранешни високи функционери на Ослободителната војска на Косово(ОВК).

За одлуката за свикување на седницата гласале претставниците на Демократската партија на Косово, Демократскиот сојуз на Косово и партиите на малцинствата, додека против биле опозициските Самоопределување, Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, кои во петокот ја напуштија седницата на Претседателството на Собранието на Косово.

Потпретседателот на Собранието на Косово Џавит Хаљити во недела за приштинските медиуми изјави дека е обезбедено мнозинство за усвојување на амандманот. /крај/он/ст

Share.