Серија земјотреси во Босна и Херцеговина

0
400

Серија земјотреси синоќа погодија повеќе градови во Босна и Херцеговина.

Федералниот хидрометеоролошки завод соопшти дека сеизмолошките станици во синоќа 46 минути после полноќ регистрирале потрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала со епицентар во Прозор, по што следеле уште неколку послаби земјотреси.

Неколку минути пред тоа, во 12 и 39 часот на подрачјето на Берковиќ бил регистриран земјотрес со јачина од 2,1 степен.

http://makfax.com.mk