Северна Кореа лансира три балистички ракети

0
284

Северна Кореа, од својот источен брег во морето лансираше три балистички ракети, кои имаат домет од 500 и 600 километри, објави војската на Јужна Кореа.

Ракетите биле рансирани во вторникот, во раните утрински часови по локално време.

Испуканите проектили имаат домет што може да погоди било која точка во Јужна Кореа, соопшти јужнокорејскиот генерлаштаб. крај/мф/нц