Северна Кореја ги забрани свадбите и погребите

0
841

Сите масовни манифестации, вклучувајќи свадби и погреби ги забранија властите во Северна Кореја.

Причината е конгресот на владејачката Партија на трудот на 6 мај, пренесе агенцијата „Новости“.

Тој се одржува за прв пат после 36 години.

Влегувањето во главниот град Пјонгјанг е ограничено. Се засилува и контролата на границата со Кина. Мерките се воведуваат со оглед на безбедноста.

Се очекува севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун да го икористи форумот, за да ја зацврсти својата власт.