Северна Кореја истрела неидентификувана ракета во источен правец

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Северна Кореја денеска од крајбрежниот регион Вонсан кон исток истрела неидентификувана ракета, соопшти Генералштабот на војската на Јужна Кореја.

Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин веднаш бил информиран и тој го свикал Националниот совет за безбедност.

Анонимен извор за агенцијата Јонхап изјавил дека ракетата била балистичка и веројатно паднала во морската економска зона на Јапонија.

Генералниот секретар на Владата во Токио, Јошихиде Суга изрази остар протест поради ракетниот тест на Пјонгјанг, објаснувајќи дека тоа претставува опасност за авиони и бродови. Според Суга, засега нема информации за причинета штета од истреланата ракета.

Во последните неколку недели Северна Кореја изврши неколку тестирања на балистички ракети.

Share.