Северна Кореја изврши ракетна проба

0
589

Северна Кореја изврши рано утрово по локално време ракетна проба од регионот северно од престолнината Пјонгјанг, јави Јонхап.

„Северна Кореја изврши рано утринава по локално време ракетна проба од регионот северно од престолнината на Пјонјанг, која очигледно се распаднала после неколку секунди по лансирањето, соопштила јужнокорејската војска, јави Јонхап.

Северна Кореја испали неидентификувана ракета од подрачјето Букчанг во Пјеонганаму-до, кон североисток околу 5.30 часот утрото, се наведува во соопштението на Здружениот штаб на јужнокорејската војска на Северна Кореја поретходно е неуспешно извршена ракетна проба на 22 март.