Северна Кореја веројатно планира да изврши нуклеарна проба

0
540

Северна Кореја планира во најскоро време да изврши нова нуклеарна проба на полигонот Пхунгери во североисточниот дел на земјата, се наведува во извештајот објавен вчера од Американско-корејскиот институт на Универзитетот „Џон Хопкинс”, пренесува БТА.

Американскиот сајт за следење на Северна Кореја „38 Норт” (38 паралела на север) соопшти дека сателитските снимки направени во четвртокот покажуваат засилена активност околу командниот центар за подземни експлозии. На фотографиите се гледаат многу возила и тоа може да биде знак дека претстои проба. Центарот се наоѓа на 6 километри од полигонот Пхунгери.

Да се предвидат нуклеарните тестови на Северна Кореја е тешка задача. Според јужнокорејски претставници Северот ја завршил подготовката за проба и таа може да биде направена во секое време. Последнота беше во јануари.