Шефот на турската дипломатија го обвини Берлин

0
263
Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu speaks from a balcony during an election campaign rally for the upcoming Turkish referendum in Hamburg, Germany March 7, 2017. REUTERS/Fabian Bimmer

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ја предупреди во вторникот вечерта Германија на Турција да не ѝ дели уроци од демократија и го обвини Берлин за вмешување во нејзините внатрешни работи пред одржувањето на референдумот за зголемување на овластувањата на претседателот на државата.

„Ве молам да не ни делите уроци за човекови права и демократија. Германија не би смеела да се меша во нашите избори и во нашиот референдум“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу обраќајќи се од балконот на резиденцијата на турскиот конзулат во германскиот северен пристанишен град Хамбург, според процените на AFP, пред околу 200 симпатизери.

Анкара го обвини Берлин кој претходно ги откажа собирите на турските доселеници во германските градови во поддршка на референдумот кој ќе се одржи на 16-ти април, а исто така и за ускратување на учеството на функционери од Турција на нив, што подоцна беше ублажено.

„Сакаме да им кажеме на нашите германски пријатели да престанат со тие лоши потези. Оние коишто сакаат да заокружат ‘да’ на референдумот се блокирани, тоа не е исправно“, критикуваше Чавушоглу.

Додаде дека во средата утрото ќе се сретне со германскиот колега Зигмар Габриел.

Според податоците на полицијата, околу 250 противници на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, главно алавити кои живеат во околина на Хамбург, се собрале во близина на конзулатот, а некои од нив носеле транспаренти со натписот „Диктатор Ердоган, не!“.

Германските власти во понеделникот вечерта ја повлекоа дозволата за одржување на собирот на кој требаше да зборува Чавушоглу, бидејќи местото на одржување во Хамбург го оцениле за несоодветно, но со та не го откажаа самиот собир.