Шест години затвор за сопругот на шпанската принцеза Кристина

0
990

Сестрата на шпанскиот крал Фелипе, Принцезата Кристина, денеска е ослободена од обвинението за даночна измама, но нејзиниот сопруг Инаки Урдагарин е осуден на 6 години и три месеци затвор поради малверзација.

Против Кристина де Бурбон (51) се водеше судски процес за даночна измама поврзана со малверзации кои му се припишуваат на Инаки Урдангарин, нејзин сопруг кога претседавал со непрофитната фондација, Институтот Ноос.

Судот на Балеара во Палма де Мајорка ја прогласи за невина за кривичните дела поврзани со даночните престапи, пишува во пресудата.

Кристина де Бурбон треба да плати глоба од 265.000 евра поради тоа што, иако не намерно, добила корист од средствата што ги проневерил нејзиниот сопруг.

Судот го прогласи за виновен Урдангарин и го осуди на 6 години и три месеци затвор и на глоба од повеќе од 512.000 евра поради затајување данок, корупција и неодговорност. Обвинет е дека заедно со еден партнер проневерил повеќе од еден милион евра субвенции кои ги дале автономните влади на Балеара и на Валенсија за институтот Ноос помеќу 2004 и 2006 година.

http://novatv.mk