Шпанија воведе вонредна состојба

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска прогласи вонредна состојба и полициски час што ја опфаќа цела Шпанија, освен Канарските острови, во обид да се спречи вториот бран случаи на коронавируси.

Новата вонредна состојба ќе трае до почетокот на мај, додаде Санчез. „Ситуацијата низ која минуваме е екстремна“, рече тој во телевизиското обраќање по состанокот на владата свикан за дискусија за кризата.

До итните мерки доаѓа откако Шпанија во средата стана првата европска земја што забележа повеќе од милион случаи на вирус.

slobodnaevropa.mk

Share.