Што побрзо да се формира новата влада

0
696

Треба што побрзо да се формира новата влада, да продолжиме со силното темпо на работа и да се вратиме на патеките на економијата и на сите реформи, вклучувајќи ги и поврзаните со членството во ЕУ и НАТО.

Тоа го истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пред партиските поддржувачи на синоќешниот собир откако Државната изборна комисија (ДИК) објави дека на парламентарните избори ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат, а СДСМ 49.

Груевски посочи дека иако со невообичаено доцнење ДИК доцна синоќа ги објавила конечните резултати со коишто, потенцира, се гледа дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ однесоа десетта победа и десетта поддршка од мнозинството граѓани во Македонија.

Во меѓувреме, укажа, имаме и честитки од високи претставници од Европската комисија коишто честитаа на победата на ВМРО-ДПМНЕ и на македонските граѓани коишто побараа од опозицијата да биде активна понатаму, а од нас да формираме наскоро влада.