Сиднеј со раскошен огномет влезе во 2016-та

0
631

Повеќе од милион ипол луѓе присуствуваа на традиционалниот спектакуларен новогодишен огномет во Сиднеј, оценет како најраскошниот досега, а пред Австралија во новата 2016 година влегоа жителите на јужнопацифичките архипелази Самоа и Кариби, а пота Божикниот остров и Нов Зеланд.
Жителите на јужно пацифичките острови Самоа, Токелау и Кирибати прво во светот влегоа во новата 2016 година во 11 часот по средноевропско време.

Самоа, група острови со 180 илјади жители и Токелау, архипелаг од атоли со 1.400 жители под управа на Нов Зеланд, во пресрет на 2012 година ја сменија страната на датумската граница, од нејзината источна страна преминаа на западната, и наместо во новата година да влегуваат меѓу последните, како дотогаш, сега влегуваат први.

За разлика од нив, жителите на островот Киритимати се навикнати во новата година да влегуваат први. Станува збор за најисточниот дел од пацифичката островска држава Кирибати, група егзотични тропски корални острови коишто во XVIII век ги открил капетанот Џејмс Кук токму на Бадник, па така Киритимати е познат и како Божикниот остров.

Еден час по Самоанците и пет илјади жители на Божикниот остров во 2016 година влегоа и жителите на Нов Зеланд.

Во 2016 година последни ќе влезат жителите на Американска Самоа, цел ден по Самоа, иако их дели само 80 километри.
Околу 25.000 луѓе ги одбројуваа секундите до Новата година во Аокленд, главниот град на Нов Зеланд со ласерски спектакл и огномет.

Во Австралија огнометот во сиднејското пристаниште во 14 часот по средноевропско време околу 1,6 милиони луѓе, а милион го следеа преку телевизија и новите електронски медиуми. Разнобојните огнометни „водопади“ го осветлија мостот Харбур Бриџ со пиротехнички ефекти во форма на пеперутка, октопод и цветови.

Нов Зеланд ја дочека 2016 година еден час по архипелазите Самоа и Кирбати, кои први во светот влегоа во Новата година. Покрај Новозеланѓаните истовремено во новата година влегоа и пет илјади жители на Божикниот остров.

Масовни прослави за дочекот на Новата година со огномети ширум Азија приредуваат и мегалополисите како Хонгконг, Сингапур и Пекинг.

Во Египет, пак, свеченостите ќе бидат организирани пред пирамидите во близина на главниот град Каиро во настојувањето на тамошната влада да го заживее туризмот по тешкиот период на политичка нестабилност и исламистичките терористички напади.

Дубаи, исто така, за Нова година ќе приреди екстравагантен светлосен спектакл со 400.000 LED сијалици кои је засветлат на највисоката градба на светот Бурџ Калифа, а за огнометот ќе бидат искористени 1,6 тони пиротехнички средства./крај/мф/сн