Силен земјотрес го погоди брегот на Чиле

0
406

Земјотрес со сила од 8,3 степени го погоди брегот на Чиле по што беше испратено предупредување за цунами. Според извештаите имало неколкумина загинати. Според новинските агенции, зградите се треселе во главниот град Сантијаго, а луѓето уплашени излегувале на улиците. Земјотресот кој предизвика цунамито што во 2011 година го уништија јапонскиот брег кај Фукушима имаше сила од 9 степени.